کوچينگ چيست و چه مفهومي دارد؟ کوچينگ يا مربيگري فرايندي ا‌ست با هدف افزايش بهره وري که به‌جاي تکيه بر گذشته يا آينده دور، بر «اينجا و اکنون» متمرکز است. کوچينگ را مي‌توان در قالب‌هاي متنوعي پياده‌سازي کرد و وظايف متفاوتي براي مربي متصور شد. در جهان‌بيني توسعه فردي و بهره‌وري کسب و‌ کار، مربي صرفا فردي متخصص نيست؛ بلکه نقش اصلي او تسهيل‌کردن فرايند يادگيري است. در اين مقاله، شما را با علم کوچينگ و فوايد دوره کوچينگ آشنا مي‌کنيم و تفاوت آموزش دادن به افراد به‌روش سنتي را با کمک‌کردن به آنها در مسير يادگيري تشريح مي‌کنيم.


 


 


 


اگر مي‌خواهيد بدانيد کوچينگ يعني چه، به اين ضرب‌المثل معروف چيني فکر کنيد:


 


اگر قصد داريد فردي را يک وعده سير کنيد، به او ماهي بدهيد؛ اما اگر مي‌خواهيد او را تا آخر عمر سير کنيد، به او ماهيگيري ياد دهيد!


 


کوچينگ در اصل به‌معناي کمک‌کردن به ديگران در راستاي بهبود عملکرد آنهاست. مربيان نمونه معتقد‌ند هر فردي راهکار حل مسئله خود را در اختيار دارد؛ اما شايد براي يافتن آن راهکار به کمي کمک نياز داشته باشد:


 


کوچينگ شکوفا‌کردن نيروي بالقوه افراد در راستاي بيشينه‌کردن بهره وري آنهاست. معني کوچينگ بيشتر در وجه ياريگري آن نهفته است تا وجه تعليمي آن!


 


– جان وايت‌مور، برگرفته از کتاب «مربيگري براي بهبود عملکرد»


 


دريافت کتاب مربيگري براي بهبود عملکرد از ديجي‌کالا


تعاريف کوچينگ


کوچينگ تعاريف فراواني دارد؛ اما آن را مي‌توانيم در اين عبارات خلاصه کنيم:


 


کوچينگ کمک به افراد براي تغيير‌دادن آرزوها و حرکت در مسير مطلوب است؛


کوچينگ حمايتي هميشگي از افراد است و به آنها کمک مي‌کند به شخصيت ايدئال خود تبديل شوند؛


کوچينگ خودآگاهي، قدرت تصميم گيري و توان تحول را در افراد پرورش مي‌دهد.


کوچينگ يا مربيگري را به‌شکل سنتي درباره ورزش به کار مي‌بريم. هر ورزشکار طراز اول حتما مربياني حرفه‌اي دارد. در چند سال اخير، کاربرد کوچينگ گسترش يافته است و در زمينه‌هاي گوناگون، از کسب‌و‌کار تا زندگي، به کار گرفته مي‌شود. امروزه در بسياري از کشورهاي پيشرفته، افراد عادي با کمک مربيان خود به اهدافشان مي‌رسند و اين موضوع ديگر عجيب و غيرعادي نيست.


 


مربي يا در اصطلاح، کوچ به مشتريانش کمک مي‌کند تا به حداکثر بهره‌وري و نتايج دلخواه در زندگي شخصي و حرفه‌اي خود دست يابند. کوچينگ دستيابي به بهترين عملکرد، آموختن و پيشرفت در مسير مطلوب را تضمين مي‌کند. مربيان معمولا درزمينه مدنظر مشتريان خبرگي و تجربه فراواني دارند.


 


کوچينگ بر مبناي اين باور پايه‌ريزي مي‌شود که افراد راهکار حل مسائل خود را در اختيار دارند.


مربي صرفا متخصص نيست؛ بلکه تلاش اصلي او کمک به ديگران براي شکوفايي استعداد‌هاي بالقوه است. کوچينگ بر خودِ فرد و محتويات ذهن او متمرکز است. هرکسي مي‌تواند مربي باشد و کوچينگ شرايط ويژه‌اي ندارد. همه مي‌توانند در تعامل با ديگران (دوستان،‌ همکاران، زيردستان يا حتي افراد مافوق)، رويکرد کوچينگ را انتخاب کنند.


 


مهارت اصلي در کوچينگ پرسيدن سؤالات درست است: سؤال‌هايي که افراد را در کشف مسائل اصلي آنها ياري مي‌کند.


بازي دروني و نقش کوچينگ


ماهيت کوچينگ چيست - همراهي و مراقبت


 


بحث درباره مفهوم کوچينگ بدون اشاره به نام «تيموتي گالوي» و بينش‌هاي او در کتاب «بازي دروني تنيس» (The Inner Game of Tennis) بي‌فايده است. کتاب گالوي قطعا بينش ما را درباره کوچينگ متحول کرده است. او مدعي است که موانع اصلي در مسير موفقيت و شکوفايي دروني‌اند نه بيروني! بر مبناي بينش گالوي، مربيان بايد در گفت‌و‌گوهاي ذهني و دروني افراد مداخله و با منحرف‌کردن نجواهاي دروني به آنها کمک کنند! براي درک اين موضوع، به اين نجواهاي دروني منفي و منتقد در ذهن بازيکنان تنيس فکر کنيد: «اين‌جوري نمي‌شه! بايد بيشتر رو دستت تمرکز کني! بايد زاويه دست رو عوض کني!»


 


بدن با مخدوش يا منحرف‌کردن افکار منفي دروني مي‌تواند اوضاع را کنترل کند! گويا وقتي نجواهاي منفي دروني را سرکوب مي‌کنيم، بدن ما به‌خوبي از عهده کار بر‌مي‌آيد. مثلا گالوي از بازيکنان مي‌خواهد پيش از ضربه‌زدن، بر ارتفاع توپ تمرکز کنند! اين کار کاملا بيهوده است؛ اما نجواهاي منفي دروني را خاموش مي‌کند و بدنِ آماده ورزشکار را بر مسند قدرت مي‌نشاند. با اين کار ساده، ورزشکاران آرامش پيدا مي‌کنند و عملکرد آنها به‌سرعت تقويت مي‌شود!


 


بينش اصلي گالوي اين بود که کارکرد اين روش، تنها به ورزش تنيس محدود نمي‌شود. او فهميد راهکار حل مشکلات هر فرد در درون خودش نهفته است. اکنون مي‌توانيم درک کنيم کوچينگ دقيقا چيست: وجه بنيادي کوچينگ کمک به افراد براي خاموش کردن صداهاي مزاحم دروني ا‌ست. ما در کوچينگ به غرايض يا ناخودآگاه افراد اجازه مي‌دهيم سکان هدايت امور را به دست بگيرند. براي خاموش‌کردن اين صداها، گاهي آنها را در نطفه خفه مي‌کنيم و گاهي در آنها کندوکاو مي‌کنيم تا ريشه آنها را بيابيم و ترسي را که ايجاد مي‌کنند، ريشه‌کن کنيم.


 


براي پيشرفت در زندگي، ورزش و شغل، از چه منابعي مي‌توانيم استفاده کنيم؟


مدل چرخه شايستگي در يادگيري


 


تفاوت آموزش و تعليم با کوچينگ چيست؟


در آموزش و تعليم، ما آموزگاري خبره در اختيار داريم که دانش خود را به دانش‌آموزان تزريق مي‌کند.


در فرايند آموزش، درست مانند کوچينگ، معلمان نمونه از شيوه‌هاي آموزشي مشارکتي و تعاملي استفاده مي‌کنند؛ اما تفاوت اينجاست که فاصله دانشِ معلم با دانش‌آموز بسيار زياد است و «جواب درست» همواره در اختيار معلمان است!


 


تفاوت منتورينگ و کوچينگ چيست؟


منتورينگ شباهت زيادي به کوچينگ دارد. مرشد راهنمايي ا‌ست که با کمک‌کردن به افراد، سرعت آنها را در يادگيري و پيشرفت افزايش مي‌دهد.


در کسب‌و‌کارهاي پيشرو، افرادي را در سمت منتور منصوب مي‌کنند. اين راهنمايان عضوي از زنجيره مديريت شرکت نيستند و مي‌توانيد با خيالي آسوده از بينش‌هاي آنها استفاده کنيد. اين افراد (منتورها) معمولا بسيار با‌تجربه‌اند و درزمينه کسب‌و‌کار تخصص بسيار زيادي دارند.


 


رابطه منتورينگ معمولا بر آينده، پيشرفت شغلي و گشايش افق‌هاي بينش کارمندان متمرکز است. در مقابل، کوچينگ بيشتر بر «اينجا و اکنون» و حل مشکلات و مسائل امروز تمرکز دارد.


 


خريد کتاب راهنماي کامل منتورينگ


تفاوت مشاوره و کوچينگ چيست؟


مشاوره بيشتر شبيه مداخله‌اي درماني است.


تمرکز مشاوره بر گذشته است. مشاور سعي مي‌کند فرد را در عبور از موانع و مسائل گذشته ياري دهد و او را به‌سوي آينده به حرکت درآورد. تمرکز مشاوره مي‌تواند بر احوالات دروني يا شرايط بيروني افراد باشد.


 


 


نتيجه‌گيري


براي درک اينکه «کوچينگ دقيقا چيست» بايد در تجربيات شخصي خود تأمل کنيد. به اين فکر کنيد که والدينتان چگونه شما را در برداشتن گام‌هاي اول تشويق مي‌کردند يا چگونه دوچرخه سواري، خواندن و نوشتن يا هر مهارت ديگري را به شما آموزش مي‌دادند. کوچينگ يعني به ديگران در يافتن راه‌حل مشکلاتشان کمک کنيم تا عملکردشان بهبود يابد. کوچينگ يکي از شيوه‌هاي بسيار کارآمد آموزش به افراد است که در محيط‌هاي کسب‌و‌کار هم طرف‌داران فراواني دارد.


 


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
خرید سکه ساکر استارز محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین جستجو ها


ماهیــ . . nezamevazifee جمع آسمانی ما نماز و روزه استیجاری متی ترانا و نراک وبیــا، دست نوشته های شخصی یک وبگـــرد ESteghlal news 1 توسعه شایستگی های حرفه ای معلمان با تناسب باشيد آموزشگاه آرایشگری سمر یگانه